„Mitnija“ atsitiesia – pajamos augo, nors statybos sektorius ir smuko

Statybos bendrovė „Mitnija“ pernai persiorientavo į privačių bendrovių užsakymus ir apyvartą padidino beveik 10%, nors visas statybos sektorius smuko apie 9%. „Mitnija“ išskiria sėkmingą projektą Jungtinėje Karalystėje bei laimėtus NATO ir JAV kariuomenės konkursus.

„Jungtinėje Karalystėje šį mėnesį baigsime pirmą objektą, kurį statėme kaip generalinė rangovė. Tai ilgo ir nuoseklaus darbo rezultatas, todėl labai juo džiaugiamės“, – sako Julius Gendvilis, „Mitnijos“ generalinis direktorius.

 Bendrovė Jungtinėje Karalystėje įsteigė antrinę bendrovę ir tikisi, kad po sėkmingo pirmojo projekto sulauks daugiau užsakymų.

„Dalį darbų atliekame savo jėgomis, taip pat samdome subrangovus. Mums pavyko suburti profesionalią projektų valdymo komandą, rasti žmonių, kurie išmano juridinę bazę, žino, kaip greitai konsoliduoti pajėgas. Manau, imtis paslaugų eksporto yra vienas sėkmingiausių mūsų sprendimų. Šiuo keliu sistemingai eisime toliau“, – kalba p. Gendvilis.

Jis neatskleidžia, kokį projektą „Mitnija“ įgyvendina Jungtinėje Karalystėje, nes saisto su užsakovu pasirašyta konfidencialumo sutartis. Šio projekto vertė yra apie 4 mln. Eur.

Atsitiesia po nuosmukio

Per praėjusius metus „Mitnijos“ pardavimo pajamos augo beveik 10%, iki 69,1 mln. Eur. Bendrovė po truputį atsitiesia po nuosmukio 2015 m., kai dėl viešojo sektoriaus užsakymų stokos jos pajamos buvo smukusios 30%.

Pardavimų sumažėjimą lėmė neįvykę viešieji pastatų statybos ir infrastruktūros projektų konkursai: prasidėjus naujam 2014–2020 m. ES fondų finansavimo periodui, viešasis sektorius gerokai vėluoja naudoti šias lėšas.

„Pernai nebuvo stambių viešojo sektoriaus projektų, o dėl vykusių smulkesnių užsakymų konkurencija buvo labai didelė, bendrovės dempingavo kainas, kad laimėtų šiuos konkursus. Mes persiorientavome į privataus sektoriaus užsakymus ir tai leido padidinti apyvartą“, – kalba p. Gendvilis. Anot jo, užpernai ištikusio stipraus pajamų kritimo bendrovės darbuotojai nepajuto, be to, įmonė įdarbino daugiau žmonių – tai irgi buvo vienas svarbių veiksnių, leidusių greičiau atsitiesti praėjusiais metais.

„Investicijos statybose yra investicijos į žmones, ir nieko čia labai neprigalvosi. Nuo darbuotojų priklauso, ar užsakovai pasitikės bendrove. Net jei diegi skaitmeninės statybos sistemas, galiausiai viskas susiveda į žmones – kaip jiems sekasi tomis programomis naudotis. Todėl komandos išlaikymas ir stiprinimas yra mūsų prioritetas“, – dėsto „Mitnijos“ vadovas.

Šiais metais bendrovė prognozuoja panašų pajamų augimą kaip pernai – apie 10–15%.

Pritaikė švedų patirtį

„Mitnija“ pernai laimėjo bendrovės „M.M.M projektai“ konkursą Vilniaus Saltoniškių gatvėje statyti biurus, kuriuose įsikurs „Danske Bank“ Globalių paslaugų centras.

Bendrovė statė „Maximos“ administracinį pastatą ir parduotuvę Vilniaus Naugarduko gatvėje, baigė statyti verslo centrą „Delta“ verslo parke „Technopolis-Ozas“.

„Pernai vieni pirmųjų atgaivinome rinkoje primirštą projektavimo ir statybos paslaugą (angl. Design&Build). Tai reiškia, kad užsakovai nesamdo atskirai projektuotojų ir statybos įmonės, bet patiki mums visą procesą. Mes suprojektuojame, pastatome, atiduodame užsakovui raktus ir tik mes esame atsakingi, jei kas nutiktų“, – sako p. Gendvilis.

Anot jo, ši paslauga pasiteisino, užsakovai pradeda įmone pasitikėti. „Mitnija“ tokiu būdu įgyvendina „Alitos“ sandėlių statybas, „Aibės“ logistikos centro projektą, NATO ir JAV kariuomenės užsakymus.

„Pritaikėme Švedijos patirtį – ten dauguma projektų šitaip įgyvendinami ir nematome priežasčių, kodėl neturėtų veikti Lietuvos rinkoje. Taigi toliau plėtosime projektavo ir statybos paslaugą“, – teigia p. Gendvilis.

Kariniai užsakymai

„Mitnija“ pernai pavasarį laimėjo NATO perkančiosios organizacijos – NATO „Support and Procurement Agency“ (NSPA) – skelbtą konkursą dėl Lietuvos karinių oro pajėgų aviacijos bazės Šiauliuose infrastruktūros rekonstrukcijos ir modernizavimo.

„Kai NATO pernai pavasarį paskelbė konkursą, nutarėme išbandyti jėgas, nes turime stiprų infrastruktūros padalinį. Prireikė ne vienos bemiegės nakties, kad parengtume visą dokumentaciją – su daugybe reikalavimų susidūrėme pirmą kartą. Bet pavyko. Įdomiausia, kad pavyko nurungti turkų bendrovę, kuri yra įgyvendinusi ne vieną NATO užsakymą“, – pasakoja „Mitnijos“ vadovas.

Metų pabaigoje bendrovė laimėjo daugiau nei 12 mln. Eur vertės JAV kariuomenės padalinio „The United States Army Corps of Engineers“ užsakymą renovuoti ir modernizuoti Lietuvos ir Latvijos karinių oro pajėgų bazių infrastruktūrą. Šiame konkurse „Mitnija“ varžėsi su 8 bendrovėmis.

„Mums garbė dalyvauti šiuose projektuose. Be to, jie suteikė ir pasitikėjimo, nes atitikome labai griežtus perkančiųjų organizacijų kriterijus, ir suteiks solidumo įmonei įsitvirtinant užsienyje“, – teigia p. Gendvilis.

UAB „Mitnija“ priklauso koncernui „MG Baltic“.

Verslo žinios