Vasario 16-osios Aktas keliauja į Lietuvą, Mockus svarsto milijoną skirti istorikams

Lietuva ir Vokietija sutarė dėl Vasario 16-osios Akto originalo eksponavimo Lietuvoje – pagal sutartį dokumentas penkerius metus bus eksponuojamas Lietuvoje. Milijoninę premiją už surastą ir į Lietuvą pargabentą minėtą dokumentą žadėjęs koncernas „MG Baltic“ vis dar dėlioja scenarijus, kaip ir kam ją įteikti.

VŽ rašė, jog Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) pranešė, kad ketvirtadienį Berlyne sutartį pasirašė ministras Linas Linkevičius ir Vokietijos diplomatinės žinybos vadovas Sigmaras Gabrielis. Ceremonijoje dalyvavo ir dokumentą Vokietijos užsienio reikalų ministerijos Politiniame archyve radęs profesorius Liudas Mažylis.
„Kitąmet Lietuva minės valstybės atkūrimo šimtmetį, todėl džiugu, kad autentiškas, Vokietijai skirtas būtent vasario 16 d. surašytas ir visų Lietuvos Tarybos narių pasirašytas nutarimas lietuvių ir vokiečių kalbomis bus eksponuojamas Vilniuje. Mes itin vertiname šią Vokietijos suteiktą galimybę“, – pranešime spaudai cituojamas p. Linkevičius.
Tikimasi, kad į Lietuvą šis dokumentas bus atgabentas ne vėliau kaip kitų metų pradžioje. Jį planuojama eksponuoti Signatarų namuose Vilniuje, kur šis Aktas ir buvo visų dvidešimties Lietuvos Tarybos narių pasirašytas 1918 m. vasario 16 d.
Milijonas bus, tačiau dar nežinia kam
Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalas, jo paieškos ir radybos šiemet buvo nušviestas įvairiomis spalvomis.
Viena ryškiausių – koncerno „MG Baltic“ pažadėta milijono eurų premija už sugrąžintą į Lietuvą Nepriklausomybės Akto originalą. Tiesa, šis į politinį kyšininkavimo skandalą įsivėlusio koncerno žingsnis rinkoje buvo vertinamas labai prieštaringai. Pats koncernas kratosi nuomonių, kad šis komunikacijos projektas – bandymai taisyti reputaciją.
Pasak Dariaus Mockaus, „MG Baltic“ prezidento, visi gali visur įžvelgti motyvų, kuriuos nori matyti, o jo motyvas šiuo atveju – šimtmetis.

„Naivu manyti, kad taip bandome taisyti reputaciją, bristi iš reputacijos krizės, šiuokart mes keliame kitokią temą – šimtmetį, o į kitus klausimus atsakys teisėsauga. Logikos ir sąsajų tarp šių skirtingų temų čia nematau, tad ir nereaguoju. Prieš kurį laiką įvykiai Klonio gatvėje taip pat daugeliui atrodė vienaip, šiandien į tai žvelgiame jau kitaip, ir klausimas, ar Liberalų partiją reikėtų laikyti pačia nuodėmingiausia iš visų, kokia ji piešiama dabar, tačiau čia reikia sulaukti teismų žodžio ir kalbėti tada“, – savo poziciją pateikia p. Mockus ir priduria, kad jau pačioje pradžioje sulaukė kritikos ir kaltinimų, kad paskelbė neva neišpildomą iniciatyvą ir neegzistuojančiais dalykais bando pasigražinti ir atkreipti į save dėmesį.
„Tačiau nuo pat pradžių turėjome aiškią viziją, kad tuos pinigus išleisime. Tyliai sau nusimatėme situaciją, kad jei neatsiras tikrasis dokumentas, tą milijoną vis tiek skirsime. Paprasčiausia mums, žinoma, būtų tą premiją skirti radėjui, kitu atveju ši suma bus skirta Lietuvos istorijos tyrinėjimams. Tokiu atveju, pasitelkę autoritetingą komisiją, spręsime, kam skirti lėšas, kaip pagerbti p. Mažylio indėlį“, – kalba p. Mockus.

Pasak jo, prieš paskelbdamas iniciatyvą – milijono eurų premiją už sugrąžintą Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalą – koncernas dėliojo įvairiausius scenarijus.
„Jų galėjo būti daug ir tai, kas nutiko po pusantro mėnesio, kai buvo paskelbta iniciatyva, yra nauja realybė. Paskelbdami iniciatyvą labai aiškiai pasakėme, kokiomis aplinkybėmis mokėsime premiją. Tad šiuo metu, taip, mes nei siūlėme, nei kalbėjome su p. Mažyliu tuo klausimu. Viena sąlygų buvo, kad vien už informaciją, kur yra dokumentas, mes premijos neišmokame, tad nebelieka apie ką ir diskutuoti. Liudo Mažylio atsiradimas buvo puikus kampanijos impulsas, sukėlęs milžinišką visuomenės susidomėjimą ir leidęs paskelbtai iniciatyvai nenugulti tyliai į stalčių“, – teigia p. Mockus ir priduria, kad šiame projekte svarbūs tik du dalykai: dokumentas ir jo radėjas.
„Niekas nežino, kaip viskas pasibaigs. Gal iki kitų metų vasario 16-osios turėsime ir dar vieną Akto radėją. O aš gyvenime stengiuosi nieko nedaryti, kuo netikiu“, – priduria p. Mockus.


Parengta pagal: Vz.lt