Vasario 16-osios fondui – milijonas eurų

Lietuvos istorijos institutui ir Lietuvos nacionaliniam muziejui skirta po 100 tūkstančių eurų

Šiandien sostinės Signatarų namuose įvyko pirmasis „MG Baltic“ įkurto Vasario 16-osios fondo tarybos posėdis, kuriame buvo nustatyti fondo veiklos prioritetai ir artimiausio laikotarpio tikslai. „MG Baltic“ fondui paskyrė milijoną eurų. Fondo steigėjas jau pasirašė ir pirmąsias paramos sutartis – po 100 tūkstančių eurų skirta Lietuvos istorijos institutui ir Lietuvos nacionaliniam muziejui.

Vasario 16-osios fondą koncernas „MG Baltic“ įkūrė besibaigiant pernai vasario 16 dieną paskelbtos inciatyvos „Sugrąžinkime Vasario 16-osios Aktą Lietuvai“ pirmajam etapui, kuriame už Nepriklausomybės Akto grąžinimą Lietuvai buvo paskirta premija. Nepasiekus pagrindinio tikslo – grąžinti Lietuvai Nepriklausomybės Aktą visam laikui – nutarta premijos lėšas paskirti specializuotam fondui, kuris finansuos iniciatyvas, susijusias su Lietuvos valstybingumo ir nepriklausomybės tyrimais, istorijos studijų plėtra ir istoriniu paveldu.

„Nepriklausomybės Akto sugrąžinimas Lietuvai buvo ir lieka svarbiausiu iniciatyvos ir naujojo fondo tikslu, tačiau fondo steigėjai nusprendė pakeisti strategiją ir gerokai išplėsti interesų lauką. Tai yra didžiausia kada nors privataus mecenato skirta pinigų suma šiai sričiai, todėl fondas sukuria potencialo proveržiui tiek atskirose istorijos disciplinose, tiek konkretaus istorijos tarpsnio tyrinėjimams. Mes nekantriai lauksime gabių mokslininkų, organizuotų grupių, istorijos studentų ir entuziastų paraiškų jų projektų finansavimui“, – sakė Vasario 16-osios fondo tarybos pirmininkas, Lietuvos istorijos instituto direktorius Rimantas Miknys.    

„Pirmasis iniciatyvos etapas buvo pagrįstas netikėtumo ir sėkmės elementais, antrajame nusprendėme veikti nuosekliai, akademiškai ir orientuotis į ilgesnio laikotarpio tikslus. Aš nežinau, ar klausimai „kaip sugrąžinti Nepriklausomybės Aktą Lietuvai“ ar „kokių dar reikšmingų Lietuvai artefaktų esama užsienyje“ yra verti milijono, bet esu tikras, kad į juos verta atsakyti. Šią misiją vykdo fondo taryba, „MG Baltic“ yra fondo steigėjas ir finansuotojas“, –  teigė „MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus.

Fondo tarybą sudaro 9 nariai. Visi jie fondo veikloje dalyvauja savanoriškai, negaudami atlygio. Taryba, remdamasi fondo nuostatais, vertina teikiamų paraiškų vertę, atsižvelgdama į projekto reikšmingumą Lietuvos valstybingumo istorinių tyrimų plėtrai ir sklaidai, jo aktualumą, išliekamąją vertę bei įtaką modernios pilietinės savimonės ugdymui. Fondo taryba gautas paraiškas finansavimui svarstys kartą per tris mėnesius.  

„Į tarybą kvietėme istorijos specialistus ir didelių projektų bei finansų valdymo patirties turinčius žmones. Pasiekėme subalansuotą sudėtį, ją sudaro savo sričių ekspertai, kuriuos vienija dėmesys Lietuvos istorijai“, – sakė D. Mockus.

Daugiau informacijos apie fondo veiklą ir paraiškų teikimą: www.vasario16aktas.lt

Vasario 16-osios fondo taryba:

1. Rimantas Miknys (pirmininkas) – Lietuvos istorijos instituto direktorius, humanitarinių mokslų daktaras, vyresnysis mokslo darbuotojas.

2. Vygintas Bubnys (pirmininko pavaduotojas) – kolekcininkas, visuomenininkas, socialinių mokslų daktaras, Lietuvos filatelistų sąjungos valdybos narys, nepriklausomas įvairių įmonių valdybų narys.

3. Birutė Kulnytė – Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė, kultūros istorikė, Tarptautinės muziejų Tarybos (ICOM) narė.

4. Rimvydas Petrauskas – VU Istorijos fakulteto dekanas, Lietuvos mokslo akademijos tikrasis narys, Lietuvos nacionalinio istorikų komiteto prezidentas.

5. Jonas Vaičenonis – Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, humanitarinių mokslų daktaras, VDU Kauno istorijos centro vadovas.

6. Vykintas Vaitkevičius – humanitarinių mokslų daktaras, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas, profesorius.

7. Ignas Staškevičius – vienas buvusių koncerno „VP grupė“ akcininkų, knygyno „Sofoklis“ steigėjas, knygų autorius.

8. Laurynas Šeškus – prodiuseris, edukacinių ir pramoginių filmų bei laidų kūrėjas, buvęs „Viasat Broadcasting“ vyr. prodiuseris Rytų ir Centrinei Europai, buvęs LNK kūrybos direktorius.

9. Jonas Tamulis – „Bridge Capital“ konsultacinės organizacijos vadovaujantis partneris.

„MG Baltic“ yra viena didžiausių Lietuvoje įmonių grupė, valdanti 78 bendroves. Koncernas vykdo veiklą trijose užsienio rinkose, teikia paslaugas daugiau nei dešimtyje valstybių ir eksportuoja Lietuvoje pagamintą produkciją į daugiau nei 30 pasaulio šalių. „MG Baltic“ grupės apyvarta 2017 m. siekė 607 mln. EUR, o priskaičiuoti mokesčiai į šalies biudžetą daugiau kaip 239 mln. EUR. Koncernui priklausančiose įmonėse 2017 m. pabaigoje dirbo 3920 darbuotojų. www.mgbaltic.lt